Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

VEVERKY šedobřiché - Tamiops swinhoei

Vítejte na stránce tlapkyakridla.websnadno.cz v sekci veverky

Veverka šedobřichá, Tamiops swinhoei

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Sciuridae - veverkovití »  rod Tamiops - veverka

Vědecká synonyma:

Callosciurus swinhoei
Tamiops macclellandi swinhoei

Další názvy: = veverka Swinhoeova

Status ohrožení podle IUCN: málo dotčený

Na chov této veverky není třeba registrace, nepodléhá CITES.                                                                                           Naše česká veverka obecná podléhá registraci, na její chov je třeba mít povolení.

V ČR je zatím málo známá, chovají ji v Zoo Hluboká nad Vltavou a Zoo Lešná - Zlín 

https://www.facebook.com/zoohluboka/videos/1644138105842070/ , http://www.zoozlin.eu/veverka-sedobricha/, http://www.kalendarakci.atlasceska.cz/lanovy-labyrint-s-expozici-veverek-v-zoo-lesna-64677/.

náš chovný pár        2 z mláďat narozených 20.4.2018

           náš chovný pár veverek šedobřichých                            2 z mláďat narozených 20.4.2018

 

Veverky šedobřiché chováme ve venkovní voliéře o rozměrech cca 1 m x 1 m x 1,7 m pro jeden pár či chovnou skupinu.

Tady jsou námi vypozorované rozdíly v chovu veverek šedobřichých ai burunduků.

Veverky šedobřiché máme celoročně venku. To mohou být burunduci také. Mrazy snáší dobře. Výhoda oproti burundukům je, že jsou celý rok aktivní a v zimě neupadají do zimního spánku (hibernace). S tím jsme měli u burunduků problémy. Stalo se, když samec usnul dřív než samička, ta ho pokousala nebo i zabila. Stejné riziko hrozí i zjara při probouzení. Další problém byl, když se do voliéry ke spícím burundukům dostaly myši a okousaly samičce prsty na packách. Další problémy přinášelo nestabilní počasí. Přišla zima, ochladilo se, burunduci spali. Mrzlo až okolo -15°C. To by nevadilo. Burunduci v hibernovaném stavu dobře zahrabaní ve vystlané budce to snesou. Jenže nastala náhlá obleva, ze dne na den se oteplilo a samička se probudila a vylezla z budky. Nikdo si jí ale nevšiml, v zimě z práce chodíme někdy až za tmy. Večer se opět ochladilo a ona vysílená zůstala v noci venku a do rána umrzla. A to byla jedna z těch "hodných" samiček, která samečka nikdy nenapadala. Probouzení ze stavu hibernace znamená značnou ztrátu energie. Takové věci u veverek šedobřichých řešit nemusíme. Je-li jim zima, zdržují se víc v budce, ale nehibernují. Jsou tedy schopné si energii doplnit krmením.

Někteří burunduci v našem chovu byli značně plaší. Koupila jsem samečka, kterému jsme zakrátko začali říkat Neviditelný. Opravdu nebyl vidět. Zalezl do budky a už se neukázal. Kdy se chodil nakrmit a napít, to netuším. Buď čekal na absolutní klid nebo vylézal až v noci. Kontrolovala jsem ho vždy po několika týdnech, jestli je v budce živý. Samička ho v období páření volala, ale bylo mu to jedno. 

Veverky šedobřiché jsou venku každý den, kromě malých mláďat. Zakrátko si zvyknou na lidi okolo a jakmile jim nabídnete skrz klec pamlsek, zvyknou si loudit na tom místě, kde něco dostaly. Potom, když okolo někdo projde, hned přiběhnou a čekají, co dostanou.

 

 

2.9.2018 Narozená mláďata

Po pár dnech jsem oddělila samečka, protože při minulém vrhu samičku nenechal na pokoji a ta ve snaze schovat mladé je neustále přenášela a žádné z mláďat nepřežilo. Tato poslední mláďata jsem se pokusila zkontrolovat asi ve věku 3 týdnů. Snažila jsem se být opatrná a samičku jsem nevyplašila. Nejprve samička dostala oříšek, který si zdánlivě v klidu hryzala a vypadalo to, že si mě vůbec nevšímá. Nakoukla jsem do budky, mláďata byla 3, pokusila jse se je vyfotit a budku zase zavřela a vrátila na místo.Samička byla stále v klidu. Za chvilku potom, co jsem opustila voliéru, samička vlezla do budky, popadla mládě a začala s ním běhat po voliéře. Trvalo dost dlouho, než se uklidnila a mně je jasné, že mladé prostě kontrolovat nesmím.

Dvě mláďata poprvé opustila budku 7.10.2018. Uvidíme, jestli to jsou všechna odchovaná, nebo zda se ukáže ještě to třetí.

 

7/2018 - samička čeká další mláďata. Pokud máte zájem, je možné si u nás zažádat o předběžné zamluvení.

Vyměnila jsem samečka z mladých za nepříbuzného z Jihlavy a koupila nepříbuzné samičky z Rumburka. Budu tak mít složený nepříbuzný pár nebo chovnou skupinu.

25.5.2018 mláďata veverek poprvé vylezla z hnízda. Jsou již hodně velká a jsou tři. Je to jedna samička a dva samečci.

20.5.2018 chtěla jsem poprvé zkontrolovat hnízdo s mláďaty, ale v budce žádné nebylo. Nejdřív jsem myslela, že je snad rodiče zlikvidovali. Pak jsem sledovala samici a ona zalézala do dutiny v kmeni, který jsme do voliéry dali. Je to kus velké větve ze staré vrby, ve které hnízdil pravděpodobně strakapoud a poté, dle toho, co se z dutiny vysypalo, i nějací hlodavci. Při větru se větev ulomila a spadla. Přinesli jsme ji z luk. Veverka musela mláďata přestěhovat z budky do dutiny v kmeni. Dutina je hluboká, není dovnitř vidět.

květen 2018 - na samičce je vidět, že mláďata krmí. Má totiž zvětšené a ocucané cecíky a ulízané a rozcuchané chlupy na bříšku.

20.4.2018 samička porodila mláďata. Nevím zatím kolik jic je, ani jak to vlastně dopadlo, ale samička se zdržuje téměř celý den v budce. Že se mláďata narodila jsme poznali jen podle toho, že když samička vylezla, aby se napila a nakrmila, byla již hubená.

 

18.6.2017 - nákup páru veverek šedobřichých (Tamiops swinhoei). Obě veverky jsou narozené letos, takže jsou to ještě mláďata. Pro veverky jsme jeli až do Rumburka. Sameček je od místního chovatele, narozený v Čechách a samička původem z Německa.

Do našeho příjezdu se spolu veverky nesetkaly, až vlastně poprvé v přenosce při cestě do nového domova. Společně byly vypuštěny do voliérky po burunducích a chvilku se docela vyplašeně honily a seznamovaly se sebou i s prostředím. Druhý den už bylo jasné, že voliérku přijaly za svůj nový domov.

Krmíme směsí pro hlodavce, směsí pro veverky se sušeným ovocem, ořechy a svatojánským chlebem - carobem, namíchanou směsí obilovin (oves, pšenice, kukuřice, slunečnice), nevyloupaná dýňová semena, nevyloupané nepražené arašídy, občas ovoce, piškot, čerstvá mladá kukuřice v klasu, zralá kukuřice v klasu, pampeliškové listy atd. Zkouším přidávat moučné červy. Lískový ořech ze skořápky bez problémů vykoušou, ale po pár dnech zvládnou i ořech vlašský. Ořechy dáváme samozřejmě většinou vyloupané, kromě arašídů. Ve skořápce dostanou ořech jen občas, aby měly také nějakou zábavu.

V červenci už se začínají nahánět a pokoušet o páření. Jsou ale ještě mladé.

 

 

 

TOPlist