Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Tlapky - KRÁLÍCI malí a zakrslí

28.10.2018 ZDS Rex černožlutý - nákup do chovu 1,1 s PP

20.10.2018 Oblastní výstava Týniště nad Orlicí

Vystaveni byli 4 králíci:

MRex pčž - samec z chovu p. Fencla, získaný výměnou, oceněn 93 b.

MRex pčž - samice z vrhu 10.4.18, oceněna 93 b.

MRex pmž - samice z vrhu 10.4.18, výluka pro nevyhovující kresbu, příliš bílé zasahující do pláště

ZTč - samec koupený do chovu, oceněn 93,5 b.

6.9.2018 - ZTč - Zakrslý tříslový černý - samička Pegy a samec Rusty - narozena 3 mláďata, všechno kluci

Mláďata dobře rostla, byla hodně čilá. Nejdříve jsme mysleli, že jedno mládě je samička a podle toho jsou i fotografie, ale nakonec se ukázalo, že jsou to samí kluci. Mláďata jsou čistokrevná, ale z důvodu snižování stavu králíků na zimu a pro zájem o králíčky na mazlení, jsme netetovali a všechna mláďata byla prodána bez PP. 

mláďata - foto15.10.2018

sameček 1 sameček 1

sameček 2 sameček 2

sameček 3 sameček 3

 

 

16.8.2018 - Malý rex plášťový (leopardí) - samička Samy a samec Tygr - 8. vrh, narozeno 8 mláďat.

Podle toho, jak do týdne mrňata obrostla srstí a vybarvují se, to vypadá, že nejméně 3 mláďata by mohla být ponechána na mazlíky (mají převahu bílé barvy), 5 by mohlo mít vyhovující kresbu pro registrovaný chov. Zda budou ve výstavní kvalitě se pozná až odrostou a dobarví se. Zatím je jasné, že 1 je tmavý černožlutý leopardík hodně puntíkatý, 1 je černožlutý  leopardík s méně puntíky a sytou oranžovou barvou, 3 jsou světlí leopardíci modrožlutí, z nich jeden s převahou bílé barvy, 3 jsou strakáči s převahou bílé a z nich některý ani nemá černé puntíky, jen žlutou až oranžovou strakatou kresbu.

 

7.10.2018 na prezentační výstavě Zahrada východních Čech Častolovice prodána 1 samička na mazlíka - kresba nevyhovující pro registrovaný chov, oranžový plášť s minimem skvrn, hodně bílé barvy, velká bílá lysina na hlavě zasahující na čumák. Chybí na celkové fotografii.

 

 samec s PP, černožlutý, tet. LU C 8-8 , PU 4-K samec s PP, černožlutý, tet. LU C 8-8 , PU 4-K

sameček černožlutý s PP - zatím rezervován pro vlastní chov, na čele žádoucí lysinka - "zrcátko"

samec s PP, černožlutý, tet. LU C 8-8 , PU 5-K samec s PP, černožlutý, tet. LU C 8-8 , PU 5-K

sameček černožlutý s PP - prodán

samec s PP, modrožlutý, tet. LU C 8-8 , PU 6-K samec s PP, modrožlutý, tet. LU C 8-8 , PU 6-K

sameček modrožlutý s PP - prodán

samec bez PP, modrožlutý, nevyhovující kresba samec bez PP, modrožlutý, nevyhovující kresba

sameček modrožlutý bez PP, pro výstavní chov nevyhovující kresba - zamluven

samice s PP, černožlutá, tet. LU C 8-8 , PU 7-K samice s PP, černožlutá, tet. LU C 8-8 , PU 7-K

samička černožlutá s PP - nabídka k odprodeji, vhodná i pro registrovaný chov

samice s PP, modrožlutá, tet. LU C 8-8 , PU 8-K samice s PP, modrožlutá, tet. LU C 8-8 , PU 8-K

samička modrožlutá s PP - rezervována pro vlastní chov

samička bez PP, černožlutá, nevyhovující kresba samice bez PP, černožlutá, nevyhovující kresba

samička černožlutá bez PP - pro výstavní chov nevyhovující kresba, málo puntíků, nabídka k odprodeji, hobby chov, mazel

 

22.7.2018 - nový MRex pčž s PP do chovu - získán výměnou za mládě z našeho chovu 

 

sameček LU 4-8 , PU S-5, oceněn 93 b., chov p. Fencla

16.7.2018 - Malý rex plášťový (leopardí) - samička Samy a samec Tygr - plánováno nakrytí v nejbližší době a mladí by se pak mohli narodit do konce srpna

10.7.2018 - Zakrslý tříslový černý - koupen pár do chovu 500 Kč + 600 Kč

18.4.2018 - očkování MOR, MYX - zakrslíci mimo Čumáka a maličkého ZSsv, malí rexi mimo Samy s týdenními mláďaty

10.4.2018 - Malý rex plášťový (leopardí) - samička Samy - 7. vrh, narozeno 8 mláďat, z toho bylo 1 mrtvé. Ostatní odchována bez problémů. Na burze v Týništi prodaní sameček a samička jako mazlíci. Dvě žluté samičky (jedna s menším pláštěm, více bílé barvy a modrou kresbou, druhá téměř žlutá v odstínu do béžova a jen několik modrých skvrnek) ponechány dokud se nedobarví. Poslední 3 mláďata - sameček (černožlutý) a dvě samičky (černo a modrožlutá) otetováni. Sameček vyměněn za nepříbuzného (náš jde do jiného chovu) a nový a obě samičky chystáni na výstavu 20.10.2018 v Týništi.

       

Na fotkách malých mláďat a fotkách z pozdější doby je vidět, jak se kresba vyvíjí. Černé a modré skvrny vystupují, barva se zvýrazní, ale u samičky vybrané k chovu zmizela žádoucí bílá lysinka. Můžete porovnat černožlutou samičku na souhrnné spodní fotce úplně vlevo ve stáří cca 6 týdnů a na samostatné fotce ve věku 6 měsíců. Modrožlutou najdete na horních souhrnných fotkách jako druhou zprava, velmi světlou.

 

Zatím byl chov čistý a zdravý, 2 z těchto posledních mláďat z 10.4.2018 však zničeho nic, v polovině června, ze dne na den, měla zdrav. problémy s příznaky jakoby akutní kokcidiózy nebo nadmutí, nasazená dieta a léčba nezabrala, mláďata nepřežila, úhyn do 2 dnů. Byly to samice, béžová a černožlutá. Ostatní 3 (samec černožlutý, samice černožlutá, samice modrožlutá) jsou zatím v pořádku. Je možné, že se kokcidióza přenesla z nově nakoupených slepic nebo králíčci zkonzumovali zapařené krmivo, což v těchto vedrech může nastat rychle. Krmeni byli zeleným a při zadupání do podestýlky může dojít k zapaření. V tom případě by měli být ostatní v pořádku, od vzniklých problémů krmeno senem.

Někteří chovatelé již nedoporučují prevenci proti kokcidióze léčivy, protože se tak kokcidie stávají vůči léčivům rezistentní. Léčba u mnoha nakažených zvířat již nezabírá. Je lépe prevence jen přírodními prostředky: ocet nebo nějaký přírodní přípravek do vody, případně lactobacily pro králíky, bylinky (pelyněk), seno, mrkev. V případě, že se kokcidióza objeví, nasadit léčbu, ale počítat s úhyny nejslabších jedinců. Taková zvířata by přirozeně byla vyřazena i v přírodě. Nemá smysl je vypiplávat a předávat dál, a tak novým majitelům zadělat na problémy. Přeživší silní jedinci budou dál bez problémů a chov se přirozeně ozdravuje. Zdá se mi tento přístup v současné přechemizované době správný. Je třeba ne všechno řešit léčivy a očkováním, ale snažit se přirozeně zvyšovat odolnost zvířat. Samozřejmě se to netýká moru a myxomatózy. Tam je očkování nutné, aby se chovy uchránily a nemoci se nešířily. Ale i v případě myxomatózy se najdou odolnější jedinci, kteří přežijí, spoléhat na to však nelze.

0,1 tetovaná, oc. 93 b.  samička, tetovaná oc. 93b.

samička černožlutá, s PP, oceněná 93 b., rezervována pro vlastní chov

0,1 modrožlutá, tetovaná, nevhodná kresba  

samička modrožlutá, s PP, bez ocenění pro nevhodnou kresbu - vysoko zasahující bílá barva na bocích

prodaná 

 

Zakrslý světlý stříbřitý - Jinovatka - narozena další mláďata (při nálezu 2 živá, 2 mrtvá), ale nakonec opět vydrželo jen jedno, které se má čile k světu. Je to samička a byla prodaná na burze v Týništi.

28.01.2018 Zakrslý světlý stříbřitý - Jinovatka - narozena 3 mláďata - bohužel jen jedno zůstalo naživu a to bylo zamluvené a později prodané. Plemeno ZSsv je obtížně chovatelné, pokud se týká rozmnožování.

5.1.2018 - narozená mláďata Malý rex plášťový (leopardí) - samička Samy x Tygr - 6. vrh, narozeno 6 mláďat (1,5), z toho 4 prodána na mazlíky a hoby chov na burze v Týništi (0,3 do Polska, 1,0 do Čech), 2 samičky mají vystaven PP a jsou otetovány a očkovány - prodané na burze v Týništi.

11.11.2017 - koupen nový sameček ZSsv

2.9.2017 - narozená mláďata Malý rex plášťový (leopardí), Samy x Tygr - ​5. vrh, 7 mláďat ​- z toho 3 (2,1) mají vystaven PP,  a z nich 1 sameček modrožlutý prodán (výměna za 1,0 ZSsv), 2 ks (1,1 = samec a samice) posouzeni na výstavě 1.5.2018, samec 95,5 b. - Čestná cena, prodaný na burze v Týništi, samice 91 b. - prodaná na výstavě                                                               mláďata bez PP prodaná 

 

Čestná cenarodokmen oceněného samce

Na jaře měla samička Samy ještě jeden vrh, v pořadí 4., 7 živě narozených mláďat, bohužel žádné nepřežilo. Mladí zpočátku prochladli a samička se nestarala. Zřejmě byl nějaký problém. Přes léto si odpočinula a teď je zase v kondici.

Teď v září narozených mláďat je opět 7, a zase je jeden sameček modrožlutý. Všechna mláďata jsou v pořádku. Rodokmen vystaven pro 1,0 modrožlutý a 1,1 černožluté.

V neděli 1.10.2017 jste mohli vidět všechna mláďata i oba rodiče na výstavě Zahrada východních Čech v Častolovicích.

​ 

- 19.10.2017 Jedno mládě, světlejší sameček s nevýstavní kresbou (příliš bílé srsti, málo puntíků), je již prodané do rodiny, kde bude jako mazlík. Na mazlíka se hodí i jeho sestra (na fotce v koši vpravo nahoře), je též hodně bílá, plášťovou kresbu téměř nemá, kresba spíš připomíná zmnoženou anglickou strakatost v žluté barvě - prodaná spolu se sestrou v klasické plášťové kresbě. Modrožlutý sameček jde k dalšímu chovateli, rezavý (černožlutý) sameček byl prodán jako mazlík. 2 mláďata (samec, samice) vybrána pro výstavy. Samice oceněna 91 b. a prodána na výstavě, samec oceněn čestnou cenou, 95,5b., později prodán na burze.

 

  samec 95,5 b.

 

 

 

 

 

22.8.2017 Povoleno Regenerační šlechtění plemene Malý rex plášťový modrožlutý

2.6.2017 - narozená mláďata zakrslých stříbřitých světlých

Od samičky Jinovatky s PP a samečka s PP - oba ZSsv se narodilo 5 mláďat. Živá jsou pouze 2.

Obě mláďata jsou samičky. Nejsou tetované, Výpis předků je možno vystavit.

Jinovatka s mladými taťulda

samička Jinovatka s mláďaty                                      sameček - otec mláďat

 

mladá samička 7 týdnů - volná k prodeji

samička narozená 2.6.2017 ve fázi přebarvování - prodaná na Slovensko

23.2.2017 - narozená mláďata ze spojení Samy x Tygr - 3. vrh

Mladých je 7. Toto je zatím rekord v mém chovu u mini plemene a všichni v pořádku odrostli a 3 z nich jsou již registrovaní, mají PP a jsou tetovaní. Jeden králíček se narodil modrožlutý, moc pěkný, dobrá kvalita srsti. Protože jsem s jinou barvou nepočítala, nemám zatím povoleno Regenerační křížení a tak tento králík nemůže mít vystavený rodokmen. Žádost o povolení Regeneračního křížení se vyřizuje. Ostatní bohužel mají nevýstavní kresbu, většinou příliš bílé srsti a méně puntíků.

Všichni jsou očkovaní proti moru a MXT 21.4.2017.

vrh ze spojení Samy x Tygr - narození 23.2.2017, 3. dny stáří  vrh ve stáří 8 dnů

26.2.2017 - 3 dny                                                         3.3.2017 - 8 dní

stáří 24 dnů

 

Následující fota jednotlivě:

samička 1 s PP samička 1 s PP

samička s PP - prodaná

 

samička 2 s PP - prodaná samička 2 s PP - prodaná

samička s PP - prodaná

 

sameček 1 s PP sameček 1 s PP

sameček s PP - prodaný

 

sameček 2 bez PP modrožlutý - prodaný sameček 2 bez PP modrožlutý - prodaný

sameček modrožlutý - prodaný

 

sameček 3 bez PP - prodaný sameček 3 bez PP - prodaný

sameček - prodaný (nevyhovující kresba pro výstavní chov)

 

sameček 4 bez PP - prodaný sameček 4 bez PP - prodaný

sameček - prodaný (nevyhovující kresba pro výstavní chov)

jaro 2017 - Mini rexi  UZNANÍ  jako plemeno Malý rex  v několika barevných rázech, viz standard níže.

Pokud budeme mít odchovaná mláďata rexů, která budou odpovídat standardu, budou již nabízena tetovaná s rodokmenem.

standard MRex - 1. část

standard MRex - 2. část

 

 

 

 

 

 

14.2.2017 - narozená mláďata ze spojení Ashi x nový samec Tygr

5. vrh od Ashi. Mláďata jsou celkem 4 a samička je doma na chodbě. Tato samička venku mladé odchová jen v letním období. Jakmile je chladno, zřejmě nezvládne včas narozené mladé olízat a přikrýt v hnízdě. Doma naopak dělá hnízdo, jako by mělo mrznout, oškube se zbytečně moc a místo hnízda je hora chlupů. Chlupy jsou pak všude. Padají do misky s vodou, jsou v krmení.

Velká samice v králíkárně měla hodně mladých a nezvládá to. Nejmenší mládě zaostávalo a tak jsme ho vzali domů a přidali k leopardíkům. Ashi ho bez problémů přijala a krmí jako své.

7.3.2017 - samička Ashi zničehonic zkolabovala a posléze uhynula. Mláďata jsme krmili pár dní z lahvičky a pak už dostávala plnotučné domácí kravské mléko do misky. Protože vyrůstala bez mámy, tím víc si zvykla na lidi a jsou z nich mimořádní mazlíci.

 

vrh ze spojení Ashi x Tygr, nar. 14.2.2017, ve stáří 4 dnů  vrh ze 14.2.2017, stáří 1 měsíc - hnědý králík je stř. plemeno, přidaný

foto 18.2.2017 - mladým 4 dny                                    19.3.2017 - už bez mámy, hnědé králíče od jiné samice 

vždy přiběhnou k ruce  strkanice u mlíčka

k ruce vždy hned přiběhnou                                         strkanice u mlíčka

následující fota jednotlivě:

samička Giny  sameček č.1

jediná samička Giny                                                     sameček č.1

 

sameček č.2  sameček č.3

sameček č. 2                                                                sameček č. 3

Giny a 2 samečkové (č. 2 a 3) šli do nového domova už jako menší mláďata, poslední sameček (č. 1) u nás dorostl, ale je již také prodaný.

sameček bez PP - prodaný sameček bez PP - prodaný

 

 

 

Podzim 2016 - Bohužel, ne vždy se vše podaří

Poslední mláďata od obou samiček rostla asi do věku 14 dnů. Pak začala postupně hynout. Na podzim bylo sucho a tráva moc nerostla. V dobré víře jsem chtěla králíčkům přilepšit a trhala trávu na sadě, kde běhají slepice. To bylo poslední místo, kde ještě tráva byla. Nezjistím už, jestli to bylo příčinou problémů, ale myslím, že ano. Králíčata začala mít problémy s trávením. Předchozí vrhy byly bez problémů, kokcidióza se v mém chovu nevyskytovala. Králíčci se mi zdáli malí na to, aby mohli trpět kokcidiózou, ale měli průjem. Nepomohla léčba kokcidiostatiky, ani dieta. Z těchto posledních dvou vrhů nakonec zbyla jen 3 králíčata - 2 samičky a 1 sameček. Ti už to zvládli. Později už žádné problémy nebyly.

Někteří chovatelé krmí celoročně senem. Já ne. Seno dostávají králíci průběžně, ale jinak dostávají zelené krmení, pokud je k dispozici, bylinky, jablka, různou zeleninu, tvrdé pečivo, někdy malým králíčkům nebo kojícím samicím přilepšuji ovesnými vločkami a v případě větších vrhů přidávám i granule.

Pro příště budu opatrnější v tom, jaké krmení dávám a hlavně odkud.

29.9.2016 - se narodila králíčata leopardíků - minirex strakáč černožlutý Ashi x Tygr, Samy x Tygr

Mláďat je celkem osm. Králíčata jsou od dvou samiček (Ashi čistokrevná s VP, Samy čistokrevná, tetovaná s PP) po novém čistokrevném tetovaném samci s PP ze šlechtitelského chovu paní Krejčové - Šípové.

Ashi má 4 mláďata, její 4. vrh.

Samin 2. vrh - bylo 5 mladých, ale jedno bylo poškozené, zůstávají 4 pěkná živá mláďata. Většina z nich je tečkovaná, zdá se, že budou mít pěknou kresbu.

 

srpen 2016 - nový samec minirex strakáč černožlutý Tygr

Cestou na dovolenou jsem se stavila u šlechtitelky, kde jsem měla domluven výběr samečka minirexe do chovu. Koupila jsem nového samečka. Je samozřejmě s PP. Teď už jen čekáme, jestli tito králíčci uspějí v uznávacím řízení a budou zařazeni mezi uznaná plemena.

20.3.2016 narozená mláďata ze spojení Samy x Hopy.

Hopy se stal otcem mláďat samičky Samy. Mláďata jsou celkem 3.

            samička Samy s mláďaty  mláďata

 

30.10.2015 Přivezla jsem si novou samičku plemene Minirex černožlutý strakáč, kresba leopardí, tentokrát je s rodokmenem, tetovaná. Pojmenovali jsme ji ​Samy. Snad bude základem budoucího registrovaného chovu.

samička Samy s PP samička Samy

 

30.9.2015 Všechna mláďata se podařilo zdárně odchovat i malinkou samičku, kterou jsem zpočátku přikrmovala. Samička se dobarvila, ztmavla a je z ní pěkný leopardík, žlutý s černými skvrnami. Většina mláďat včetně této samičky je u nových majitelů. Samečka s pěknou leopardí krebou jsme si prozatím ponechali do chovu a děti ho pojmenovali Happy Hopy. Je to takový hopsálek.

29.6.2015 Od druhého dne po narození přikrmuji nejmenšího rexíka uměle, 1x denně večer. Ashi zřejmě krmí mladé hlavně v noci, ráno mívá i tenhle mrňousek plné bříško, ale na celý den mu to nestačí. Večer už je vyhládlý. Krmení z lahvičky se naučil velmi rychle.

Začíná být znát barva srsti a kresba mladých. 2 budou nejspíš japanovití, 3 s leopardí kresbou a bílými lysinkami na hlavách. Mrňousek vypadá jako dalmatinský strakáč, je velmi světlý, téměř bílý, s tmavými puntíky.

               

24.6.2015 se narodilo 6 mláďat minirexů od leopardí samičky Ashi po leopardím samečkovi Samovi. Ashi x Sam

Je to její 3. vrh, proběhl naprosto v pohodě. Jedno mládě je však velmi malé. Samička se vzorně stará, jen to přehání s chlupy. Chlupů je hromada, jakoby snad doma mělo mrznout a Ashi ještě přidává a hnízdo upravuje.

Prosím, pokud máte králičí samičku, která první vrh nezvládla a odsoudili jste ji jako bestii, protože vraždí mladé, přehodnoťte svůj soud. Někdy to chce jen trpělivost a lidskou pomoc a i z takové se může stát dobrá matka.

 

2.2.2015  Už jsou roztomilí ale neposední - všechny najednou vyfotit nejde

Jsou to 3 holky a jeden kluk. Ten má nejvíc bílé na hlavě, lysinka je od čela až po čumák.

sameček

holky holky

22.1.2015 Rexíci rostou

       

20.1.2015 Odchov probíhá normálně, Ashi se teď chová jako vzorná máma. Je ale hodně vyhublá.

Myslím, že první dvě mláďata tak nešťastně dopadla nejspíš proto, že se narodila dříve, samička nebyla připravená a přehnala to s jejich čištěním od plodových obalů.

19.1.2015 - 2. vrh od leopardí samičky Ashi. Původně 6 narozených mláďat, zůstali 4 živí.

Porod neprobíhal zrovna ukázkově. Protože je zima, samička je umístěna uvnitř v domě, na chodbě. Rodit začala večer 18.1.2015. Hnízdo nachystané neměla a nastalou událost jsem zjistila, až když jsem slyšela pištění mladých. Zvědavost a nervozita mně dohnaly ke kontrole. Narozena byla 2 mláďata. Bohužel byla tak okousaná, že by nebyla schopna přežít a tak jsem je musela utratit. Věděla jsem, že to jistě není vše. Byla jsem přesvědčená, že porod bude brzy pokračovat. Proto jsem samičku hlídala. Nakonec jsem si na chodbě i ustlala. Takové noci jistě znají majitelé chovných fenek, ale jestli někdo takhle blbne i kvůli králíkům, to nevím. Nejspíš vám připadám jako blázen, ale já o ta mláďata vážně hodně stála. Samička byla celou noc hodně nervózní, ale nic se nedělo. Až ráno okolo 6. hodiny se narodila další 4 mláďata. Samička již měla hnízdo s natrhanými chlupy. Ale já jsem jí nevěřila a tak jsem pro jistotu 2 mláďata odebrala a vzala je s sebou do práce. Naštěstí pracuju v kanceláři, takže nemám problém. Mladé jsem krmila uměle. Odpoledne, po návratu z práce, jsem zkontrolovala hnízdo a mladí byli v pořádku. Dvě mláďata jsem tedy vrátila  k sourozencům.

24.9.2014 Všechna mláďata z prvního vrhu jsou samečci.

Jeden je v leopardím zbarvení, světlejší spíše rezavý s výraznou bílou lysinkou na hlavě, dva jsou japonského zbarvení tmavší a světlejší.

Matka s mláďaty 1. vrh minirexů

malý leopardík minirex japan minirex - černohnědé zbarvení

4.9.2014 Narodila se první mláďata od králíků minirexů. Jsou tři, každé je trochu jiného barevného odstínu. Matka Jami, minirex v barvě spíše japonské, čistokrevná (výpis předků), otec Sam, minirex strakáč černožlutý - leopardí, čistokrevný (průkaz původu). Mláďata bude možné zamluvit.

narození rexíci  mláďata minirexů ve stáří 3 dnů

nejsvětlejší má lysinku  nejsvětlejší bude leopardík

nejtmavší by pořád spalo - japonské zbarvení  prostřední - rovněž japonské zbarvení

Do našeho zvěřince přibyli králíčci pro radost - minirexi leopardí r. 2014, zakrslík s delší srstí béžového zbarvení Kája a mazlík zakrslík lvíček Čumák zbarvení madagaskarové.                                                                                                            

      sameček Sam - minirex strakáč černožlutý - leopard     Rodokmen - Sam      samička Ashi - minirex strakáč černožlutý - leopard      Výpis předků - Ashi      samička Jaminka - minirex japan       Výpis předků - Jaminka    

        Karlík           Čumák

        sameček Kája, pravděpodobně Zakrslý teddy-mazlík          sameček Čumák, Zakrslý lvíček - mazlík

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

TOPlist