DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Barnard klonkurský-chov zrušen

Barnardy již v chovu nemáme, ale jejich hnízdění byla zajímavá. Odchov s ručním dokrmováním byl náročný, ale úspěšný. O starou samici jsme nakonec přišli a tak mně docela mrzelo, že jsme tu mladou, uměle odchovanou, prodali. To se ovšem dopředu nedá tušit.

 

Barnard klonkurský - samec

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

 

 

Barnard klonkurský - samice 

Odchov s ručním dokrmováním

V roce 2009 tento pár poprvé zahnízdil. Samice snesla 8 vajec, zasedla, ale tři dny po snesení posledního vejce ze snůšky ulétla a do večera již do budky nevlezla. Zřejmě ji vyplašily úpravy ve voliéře. Ze všech vajec byly 2 oplozené. V tuto dobu zahnízdily korely, měly 5 vajec. 2 vejce od barnardů jsme jim přidali. 27.5. se líhnou první korely, 30.5. jedno mládě barnardů. Druhý den je jasné, že korely mladého barnarda nekrmí, začíná ruční dokrmování. Mládě ponecháno pod korelami. Dokrmuji směsí Kaytee Exact pomocí inj. stříkačky, přibližně 0,5 ml v dávce po 2 hodinách ve dne. 1.6. se líhne poslední korela, z druhého vejce barnardů se nic nevylíhlo, plod uhynul. Jediné mládě krmím směsí 0,5 - 1 ml po 2 hod. 6.6. už mrně vypije 1 - 1,75 ml najednou. 8.6. vypije 2 ml a krmím po 2 - 3 hod. 10.6. vypije 3,5 ml naráz. 13.6. vidí na obě oči a začínají mu růst pera, vypije 5 ml. Množství spotřebované směsi se rychle zvyšuje. Od této doby postupně prodlužuji přestávky mezi krmením. Ke konci července krmím již jen jednou denně, papoušek má k dispozici suchou i máčenou směs zrnin a míchanici. Krmení stříkačkou odmítá, tak ho odstavuji. V srpnu je barnard zcela samostatný.

mládě 5 dní starémládě 5 dní staré   mládě 9 dní starémládě 9 dní staré

23 dní23 dní                   ruční dokrmování

31 dní31 dní                  

52 dní52 dní                   8 měsíců8 měsíců

Rok 2010

30.4. V budce barnardů je jedno vejce.

6.5.   4 vejce, ale samice zatím nesedí.

9.5.   5 vajec

11.5. 6 vajec

16.5. 8 vajec

21.5. 9 vajec - kontroly provádím nepravidelně a to jen, když je samice ve výletu.

31.5. Samice asi týden sedí. Prosvícením vajec zjišťuji 6 oplozených, 1 si nejsem jistá, 2 prázdná odebírám.

8.6.   Vylíhla se dvě mláďata.

10.6. V hnízdě jsou 4 mláďata. Ostatní vejce jsou špatná, zaschlá.

Samice spotřebuje o mnoho větší množství krmiva. Vaječnou míchanici dávám 2-3x denně a vždy během chvíle zmizí.

5.7.   Mláďata pěkně rostou a opeřují. Mezi nejstarším a nejmladším je znatelný rozdíl, ale i to malé je v pořádku, nakrmené, čilé, není na něm znát žádná podvýživa.

10.7.  V hnízdě jsou jen tři mláďata. Nejdřív to čtvrté nemůžu najít, ale pak mně upozorní zápach. Nahoře v budce pod vletovým otvorem je mrtvolka zcela opeřeného mláděte zaseknutá v žebříčku z pletiva. Barnardi mají šikmou budku a na stěně je připevněn žebříček, aby mohla samice lézt dovnitř i ven z budky. Žebříček jsme sundali, mrtvé mládě odstranili a budku jsme nechali otevřenou, aby samice mohla k mladým. Staří jsou z té změny divní. Nevím, jestli mladé krmí.

11.7. Manžel připevnil dovnitř budky napříč šikmé stěny klacíky z bezu, jako náhradu žebříčku. Pro příští hnízdění bude nutné budku upravit, protože samice jistě klacíky rozštípe. Pletivo už nepoužijem, trpká zkušenost.

Závěr: Zbylá mláďata staří bez problémů odchovali.